Dzieje tarota

Geneza powstania kart tarota nie jest dokładnie znana. Wiele autorów wywodzi owe karty z Indii, inni przypuszczają, że tarot narodził się w Egipcie. Jedno jest pewne: tarot zawojował Europę gdzieś na przełomie XIV i XV wieku(karty do grania powstały 100 lat wcześniej), zaś najstarsza, znana talia kart tarota, namalowana została przez Bonifacia Bembo około 1450 roku we Włoszech.Jej właścicielami byli książeta z dynastii Sforzów. Tarot należy do tej części duchowej tradycji Zachodu, która ofiarowuje człowiekowi możność przeobrażania się w kogoś, kto zyskuje moc samodoskonalenia poprzez poznanie (gnozę) i praktykę medytacyjno-magiczną. O tym, czym jet tarot, najdokładniej mówi jego nazwa, wywodząca się-jak wierzył osiemnastowieczny okultysta francuski Court de Gebelin-od dwóch jakoby egipskich słów: tar- droga,ścieżka, i ros-król,królewski.

Historia Taroty Magów

"Tarot magów" to talia autorstwa Jana Witolda Suligi, wybitnego znawcy kabały, magii i Tarota. Powstawał przez wiele lat studiów oraz praktyk duchowych mocno sprzężonych z tradycjami Zakonu Złotego Brzasku, ale i również samodzielnych badań i medytacji. "Tarot magów" wiąże astrologię kabalistyczną (każdej literze przypisana jest planeta lub znak zodiaku) z planetami, znakami zodiaku, żywiołami, porami roku, dnia, dniami tygodnia, stronami świata oraz domami w naturalnym układzie zodiaku. Jest to czwarte wydanie tej talii; pierwsze wydanie z 1991 było pierwszą ezoteryczną talią Tarota w Polsce. Po trzecim wydaniu w 1993 roku zaginęły materiały, umożliwiające jej kolejny dodruk. Dopiero po 20 latach na postawie jedynej talii jaką udało się zdobyć, w dobrym stanie przy użyciu nowoczesnego sprzętu i oprogramowania talia TAROTA MAGÓW została odtworzona.

Talia zawiera 78 kart w rozmiarze 7 x 12 cm. Instrukcja dołączona do talii jest w języku polskim.

Zestaw w kartonowym pudełku zawiera talię kart Tarota, 52-stronicową instrukcję i czarny woreczek z organzy do przechowywania kart.

Procesy powstawania talii

Proces tworzenia Tarota Magów dzielił się na cztery etapy.
  • Etap pierwszy, najdłuższy, wiązał się ze wspomnianymi studiami, badaniami, praktykami medytacyjnymi i wizualizacyjnymi. W ich trakcie doszło do zobrazowania w umyśle określonych wizji oraz ich zobiektywizowania w formie obrazu bądź szeregu obrazów będących odwzorowaniem arkanów Wielkich i Małych Wtajemniczeń Tarota.
  • Etap drugi polegał na przetworzeniu owych wyobrażeń w ikony, które następnie rysowałem i malowałem na papierze. W ten sposób zrodziła się „talia matka” Tarota Magów; mój – jak ówcześnie sądziłem - osobisty tarot.
  • Etap trzeci to plastyczne opracowanie kart „talii matki” dokonane przez Jana Opalińskiego, który uzdatnił je pod względem artystycznym.
  • Czwarty etap to druk Tarota Magów i jego pierwsze, potem drugie i trzecie, ostatnie wydanie.
  • Później nastąpiła długa, niemal dwudziestoletnia przerwa, Tarot Magów obrastał legendą, stał się talią kultową, niemal niedostępną, bo przeze mnie nie wznawianą. Dlaczego zatem, po dwudziestu latach postanowiłem wznowić wydanie tej talii? Bo jest tego warta. Bo zawiera całe moje, ówczesne doświadczenie obcowania z tarotem. Od tego czasu minęło sporo lat. Moja znajomość kabały, tarota i ezoterycznej duchowości stała się o wiele głębsza. Jej źródeł wszakże szukać trzeba w początku. Początek (Głupiec) szuka w świecie kresu (Świata), nie wiedząc, że sam jest Światem - bezkresem odwiecznych początków. Oto cała tajemnica wędrówki Głupca. I najistotniejszy sekret Tarota Magów. Reszta to komentarze…" Jan Witold Suliga